Aşı Candır... - Şehit Uzman Çavuş Nazmi Ayyıldız Aile Sağlığı Merkezi
Aşı Candır...
03 Nisan 2018 Salı - 23:40
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

’Ben çocuğuma aşı yaptırmak istemiyorum ’’ Son yıllarda sıkça karşılaşmaya başladığımız bir cümle oldu. Doğal olarak ‘’ Peki neden?'' diye sorulduğunda verilen yanıtlar ‘’ aşılarda civa varmış,aşılarda zararlı madde varmış,otizm yaparmış, ilaç endüstrisinin uydurmasıymış, şöyle yaparmış,böyle yaparmış’’ şeklinde ‘’mış ‘’ ile biten ve bir iddiadan başka dayanağı olmayan gerekçeler şeklindedir. Bu iddiaların desteklendiği hiçbir bilimsel kanıt henüz gösterilememiş olup aslında‘’ mış’’ ile ifade ediliyor olması da bunu desteklemektedir.

AŞI mı?... Mış-Miş-Muş mu?…

‘’Ben çocuğuma aşı yaptırmak istemiyorum ’’ 
Son yıllarda sıkça karşılaşmaya başladığımız bir cümle oldu. Doğal olarak ‘’ Peki neden?'' diye sorulduğunda verilen yanıtlar ‘’ aşılarda civa varmış,aşılarda zararlı madde varmış,otizm yaparmış, ilaç endüstrisinin uydurmasıymış, şöyle yaparmış,böyle yaparmış’’ şeklinde ‘’mış ‘’ ile biten ve bir iddiadan başka dayanağı olmayan gerekçeler şeklindedir. Bu iddiaların desteklendiği hiçbir bilimsel kanıt henüz gösterilememiş olup aslında‘’ mış’’ ile ifade ediliyor olması da bunu desteklemektedir. Tabi inandırıcılığı arttırmak için bilimsel araştırma kılığında sunulan sözde ‘’çalışma’’lar mevcuttur.Ama asla aşı ve aşılamanın kanıtlanmış ,yaşanmış yararlarını ne inkar ettirebilecek ne de kıyas yapılabilecek güç, nitelik ve bilimsellik düzeyindedir. Her neyse bu durumun tartışması aşı karşıtı olanlar ve aşılanmayı mutlaka öneren hekim ve sağlık çalışanları arasında epeydir süregelmekte ve ne yazık ki aşı karşıtı fanatizmi pek ikna edilebilecek gibi görünmemektedir. 
Burada benim ilgilendiğim sadece çocuklar, bu konuda karar verme yetisi olmadığı için kararı ebeveynlerinin verdiği aşılanmayan çocuklar.Bu çocukların gelecek on veya yirmi yıl sonrasında bir bulaşıcı hastalık sekeli ile karşıma geleceklerini düşündüğümde bir hekim olarak korkuyorum .Neden mi?
Aşılanmadığı için Çocuk felci geçirip hastalık sonrası sekel nedeniyle koltuk değnekleri olmadan yürüyemeyen genç bir insanın ‘’ Doktor hanım bu hastalığın tedavisi yok muydu ki?’’ diye sormasından,
Kızamık aşısı yapılmadığı için ansefalit geçirip sekel olarak zeka geriliği kalmış bir çocuğun destek ve yardımsız yaşamını sürdüremeyeceğini bir kez daha söylemekten,
Ya da menenjit sonrası körlük gelişmiş bir genç kızın ‘’ Keşke ben de herkes gibi görebilseydim. ‘’ demesini duymaktan,
Sağırlık sekeli olanını telaşla etrafı anlamaya çalışmasını görmekten ,
En vahimi de aşılanmadığı için bu hastalıklara maruz kalıp kaybedilecek olan çocuklar için üzülmekten korkuyorum.
Korkuyorum...çünkü aşısı bulunmadan önce bu tür bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiş, hastalığı geçirip kurtulsa bile ağır sekelleri ile yaşamak zorunda kalmış milyonlarca çocuk olduğunu ve aşılarının bulunması ile bu ölüm ve komplikasyonların dramatik şekilde azaldığını ve hatta bazılarının tamamen yok edildiğini biliyorum. 
Korkuyorum…çünkü şimdinin aşı karşıtı anne babalarının gelecekteki keşkelerini tahmin edebiliyorum.
Korkuyorum…çünkü sağlıklı büyüme ve yaşam hakkı hatalı kararlarla ihlal edilmiş bugünün çocuklarının kararı verenlerden eğer sorabilecek durumda olurlarsa hesap soracaklarını ya da en azından şöyle soracaklarını bekliyorum.
‘’Geçirdiğim hastalık engellenebilir miydi?’’ Bugün aşısı olan ve yapılmadığı için geçirilen tüm hastalıklar için bu sorunun yanıtı kuşkusuz evet tir.
‘’Evet, engellenebilirdi.’’ demek zorunda olduğumuz bu sorudan sonra bu sefer onlar soracaklardır.
‘’Peki neden,neden engellemediniz?’’
Korkuyorum…çünkü bu soruya yanıt vermenin zorluğunu hissediyorum.
Ama korkarım aşı reddeden ebeveynler de bu sefer ,bu soruya bugün kolayca sarfettikleri ‘’mış -miş’’li cevaplarını veremeyeceklerdir. Sanırım bugün sosyal medya ağlarında ve hatta topluluklarında aşı karşıtı dayanaksız ‘’bağırış’’larının aksine sadece susacaklardır. Fakat ‘’Biz neden olduk, biz yaptık’’ itirafından kaçamayacaklardır.
Korkuyorum…çünkü uğruna canlarını feda edeceklerini bildiğim çocuklarını tüm uyarı ve önerilere rağmen korumamış olmalarından duyacakları pişmanlığı düşünmek bile istemiyorum.
Korkuyorum…çünkü bugün aşı yaptırmak istemeyen ebeveynleri ‘’hak ihlali’’ gerekçesi ile destekleyen yargı kararlarının yarın bu çocukların ‘’dava’’larındaki sonuçlarını merak ediyorum.Zira asıl hak ihlalinin bilimsel olarak kanıtlı engellenebilir hastalıklardan korunma hakkından mahrum edilmek olduğu açıktır. Hukuk bir hak ihlalini gözetirken bilimsel sonuçları dikkate almak durumunda olmalı ve başka bir hakkı ihlal etmemelidir. Bu noktada biz hekim ve sağlık çalışanlarının ebeveynlerden aşı yaptırmak istemediklerine dair imzalı beyan almakla hukuken sorumluluğumuz kalmamaktadır. Fakat bizler bu durumu bu kadar kolay göremiyoruz ,görmek istemiyoruz. Mesleğimiz ve ahlakı gereği sağlık hakkı kararı ebeveyne verilmiş olsa da sonuçlarını bizzat yaşayacak olan çocuğun sağlıklı büyüme,gelişme ve yaşam hakkından bu kadar kolay vazgeçemiyoruz.
Aşı karşıtlığı modasının bizden önce başladığı ülkelerde olumsuz sonuçları yaşanmaya başladı bile ve son derece yerinde hükümet kararları ile aşılar zorunlu hale getiriliyor.Aşı yaptırmayan anne babalara ciddi maddi cezalar ve bir başka önemli noktası olarak toplumsal sağlığın korunması adına aşısız çocukların kreşlere alınmaması gibi yaptırımlar planlanıyor.
Sonuç olarak çocuklarımızı aşısız ,geleceği cevapsız bırakmayalım. #AşıCandır.

Etiketler : AŞI, İZLEM, ÇOCUK, BEBEK,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.